Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 r.

Autor

Strona główna
O autorze
Napisz do mnie

Moje wojsko

Wstęp
WSO Toruń
Praktyka w JW 1891 Chełm
Początki
Codzienność
O ludziach
Zakończenie

Szkoła Podchorążych Rezerwy

Wykaz SPR-ów
Historia
Opinie
Słowniczek poMONcniczek
por. Adnik radzi
Najciaśniejsze trepy

Kurs Szkolenia Rezerw

Informacje ogólne
KSR w Poznaniu
KSR w Toruniu
KSR we Wrocławiu

Różne

Linki wojskowe
Skąd się biorą trepy
Na papierze
8 lat po wojsku
Na papierze - Paragraf 13

Moja fotogaleria

WSO Toruń
JW 1891 Chełm
Koci Ogon

Statystyka

 
Gadu-gadu:
628 004

 

Copyright 1998-2018 by
Paweł Siekański
Wszelkie prawa zastrzeżone
ISO 8859-2
Serwis istnieje od 28.01.1998 r.

"Żyj tak, by nikt przez ciebie nie płakał"

>> Na papierze, czyli drukowani rezerwiści ...

Jak świat światem, powołanie młodego człowieka do odbycia służby wojskowej budziło i budzi różnego rodzaju emocje, obawy czy opory. I to nie tylko u samych zainteresowanych, a często też u rodziców i bliskich. Nierzadko próbuje się wówczas "załatwić" niezdolność do odbycia służby wojskowej, jej odroczenie; uruchamia się różnych znajomych z tzw. plecami; w ruch idą "koperty", "prezenty". A wszystko po to, aby uchronić młodzieńca przed wojskiem. Takie reakcje młodych ludzi i ich rodzin są rezultatem obiegowych, najczęściej niekorzystnych, opinii na temat zasadniczej służby wojskowej.
Rzeczywistość ma jednak różne oblicza. Wojsko dla każdego żołnierza jest indywidualnym przeżyciem. Niczego tu nie da się ująć w powtarzalny schemat. W tych książkach znajdziecie relacje z pobytu w wojsku czterech nie znających się autorów. Każdy opisuje swoje wrażenia i odczucia związane z armią. Macie okazję, Drodzy Czytelnicy, porównać swoją wizję służby wojskowej z autentycznym relacjami młodych ludzi, którzy właśnie ją odbyli. Niepowtarzalną okazję poznania codzienności za koszarową bramą bez jej przekraczania.

Dzięki Studiu Astropsychologii poniższe wydawnictwa można nabyć w księgarniach. Składam serdeczne podziękowania tym wszystkim, dzięki którym moje wspomnienia ukazały się w tradycyjnej formie.

Marek Ciesielski - "540 DDC, czyli jakie jest wojsko"

Paweł Mikołajczak, Paweł Siekański, Arkadiusz Znojek 
- "Jakie jest wojsko, czyli długa droga od biletu do cywila"


Rafał Socha - Jak zostałem bażantem

RAFAŁ SOCHA (ur. 1976) – prozaik, autor piosenek, redaktor. Z wykształcenia inżynier budowlany. Ma w dorobku m.in. "SPR" oraz "Uwaga! Po sygnale wydanie broni", a także szereg opowiadań o tematyce współczesnej, utrzymanych w konwencji onirycznej, z elementami absurdu i groteski. Współzałożyciel Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Pasjonuje się muzyką i sportem.

 „Bażantami” nazywano absolwentów wyższych uczelni, odbywających obowiązkowe przeszkolenie wojskowe. Różne formy organizacyjne przybierała służba podchorążych, za każdym razem powoływani byli jednak ludzie ukształtowani, dojrzali, dwudziestokilkuletni. Na instytucję wojska patrzyli nieco inaczej niż poborowi ze służby zasadniczej.
Powieść „Jak zostałem bażantem” jest swego rodzaju pamiętnikiem pewnego pokolenia. Książka składa się z dwóch części – bo standardowe szkolenie było dwuetapowe. W części pierwszej autor, z pasją dokumentalisty, dokonuje istnej „inwentaryzacji” szeregu zabiegów, mających na celu ogłupienie młodych ludzi, zunifikowanie i uczynienie z nich karnych żołnierzy. Druga część, rozgrywająca się w jednostce liniowej, przynosi wartką akcję i dramatyczny finał. Bohater powieści staje się biernym uczestnikiem krwawej operacji zbrojnej, którą pododdział alarmowy przeprowadza poza koszarami. Książka obfituje w humor sytuacyjny, nasycona jest dużą dawką absurdu i groteski.

A więcej o autorze znajdziesz tu: